Шакула Олександр Олександрович
доцент, кандидат сільськогосподарських наук
Харківський національний технічний університет сільського господарства імені Петра Василенка
м. Харків
Україна
Новікова Вікторія Євгенівна
старший викладач
Харківський національний технічний університет сільського господарства імені Петра Василенка
м. Харків
Україна
Піх Людмила Олексіївна
старший викладач
Харківський національний технічний університет сільського господарства імені Петра Василенка
м. Харків
Україна
Анотація: В статті розглянуто проблему створення підгодівлі – ласунки для собак при дресируванні з включенням до її складу екструдованих злаків – пшениці, ячміню та сорго. У зразках підгодівель – ласунок були визначені поживна цінність та вологість. З`ясовано, що використання екструдатів злаків замість борошна не впливає негативно на якість підгодівлі – ласунки.
Ключові слова: підгодівля – ласунка, дресирувальні собаки, екструдати сорго, пшениці, ячміню.
Дресирування собак є дуже важливим етапом підготовки їх до виконання певних завдань, потрібних господарю. Особливо це стосується службових собак, які виконують різноманітні функції: охорони, пошуку вибухівки, наркотиків, знаходження людей під завалами будівель та ін.
Дресирування – це теж навчання, але таке, що проходить при певній соціально-ролевій взаємодії між дресирувальником і собакою. в результаті вироблена навичка відтворюється собакою по команді і в будь-яких обставинах, навіть в такій ситуації, коли життю її загрожує небезпека. Одним із найпоширеніших методів дресирування собаки є смакозаохочувальний метод – формування у собаки вибіркового апетиту (метод премій). При дресируванні цим методом тварина не відчуває потреби у кормі, а йому хочеться чого – небудь смачненького [1].
На ринку присутні ласунки для дресирувальних собак, в осноному закордонних фірм, вітчизняна продукція майже відсутня. Крім високої вартості, вони мають ще один недолік – більш тривалий термін споживання, а в деяких випадках потребують додаткової подрібнення до необхідного розміру. Відомо, що розміри шматочків корму, які використовуються для позитивного підкріплення, варіюються в залежності від розмірів собаки, але загальним правилом при цьому є максимальне зменшення разової порції. За особливо важку роботу розмір підгодівлі збільшується [1, 2, 4].
В інструкції по згодовуванню таких підгодівель наведене обмеження у використанні (не більше 6 разів у тиждень), що також є не дуже зручним при дресируванні собак.
Тому, розробка рецепту ласунок, які б використовувались при дресируванні собак смакозаохочувальним методом, є актуальною.
Основна дієта забезпечує організм мінімальним набором поживних речовин, які необхідні для дорослої собаки із нормальною активністю при температурі зовнішнього середовища 20 0С без врахування підвищеного витрачання ресурсів [4].
Відомо, що ласунки (підгодівлі) не повинні перебільшувати 20% добового раціону [3], отже виходячи із цього, розраховувалась поживність підгодівель – ласунок для дресирувальних собак.
Дослідження геному собак довели, що деякі гени, сприяють кращому засвоєнню вуглеводів у них у порівнянні із вовками [2].
Література:
1. Ваша собака. Все о собаке / М. Дороган, В. Н. Челнокова. – Ростов н/Д: Владис, 2006. – 640 с.
2. Личева А. М. Основы диетологии собак и кошек // Мир ветеринари. – 2014. – № 6. – С. 58 -59.
3. Хохрин С. Н. Кормление собак и кошек. – М. : КолосС, 2006. – 248 с.
4. Энциклопедия собаки. / перевод с фр. – М. : Индустрия рекламы, 2009. – Т. 4. – 168 с.