Делій Катерина Дмитрівна

студентка 6 курсу

спеціальність “Журналістика” 

Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара

Україна 

Дніпро

 

Аннотація:

 Сьогодні сучасні рекламні прийоми та технології здатні формувати в уяві багатьох споживачів нереальні, але дуже правдоподібні речі та образи, для того щоб змусити аудиторію купувати запропоновані товари та послуги. Зворотньою стороною цієї діяльності є великий вплив цих речей на життя людини, коли вона вже не в змозі розрізнити вигадане від реального. У статті описується саме яким чином у рекламі народжуються ідеї привабливого способу життя невід'ємним атрибутом яких є представлені товари та послуги. Та який вплив така реклама має на молодь, яка в силу вікових особливостей( готовності до нового, відсутність життєвого досвіду, пошуку себе та свого місця у житті) більш схильна реагувати та приймати рекламні пропозиції.

 Annotation:

 Today, modern advertising techniques and technologies are capable of forming in the imagination of many consumers unreal, but very plausible things and images, in order to get the audience to buy the offered goods and services. The reverse side of this activity is the great influence of these things on human life, when it is no longer able to distinguish the fictitious from the real one. It is in this way that advertising creates the idea of  аn attractive lifestyle with an inalienable attribute of which goods and services presented. This advertising has a particularly high impact on young people, which, due to age characteristics (readiness for a new one, lack of life experience, search for themselves and their place in life) are more inclined to react and to accept promotional offers.

 Ключові слова: телереклама, молодь, стиль життя, товари, послуги.

 

 Постановка проблеми. У сучасному світі реклама є соціальним орієнтиром, прикладом для наслідування, а рекламні технології передають візуальні образи та символи у контекст соціальних відносин. Реклама стала все більш вагомою і значимою у житті людей, зокрема молоді. Ми безумовно довіряємо їй та дозволяємо проникнути у власне життя. Ми захоплюємося нею та усіляко намагаємося відтворити стиль такого привабливого рекламного життя. Проблема ситуації полягає в тому, що рекламна комунікація,впливаючи на формування життєвих установок молоді, може мати як позитивний, так і негативний результат. Їхні особистісні та суспільні цінності, створють неоднозначний вплив на формування соціальної поведінки із властивими йому тенденціями.

 Аналіз останніх досліджень та публікацій. Вплив реклами на молодь останнім часом досліджується через призму неправильного способу життя, а саме паління, вживання алкоголю та наркотиків, споживання фастфуду та шкідливої іжи, цим питанням займалися:Т. Хемпфіл, М. Чен, К. Печман, К. Флемінг, К. Росс та інші. Проаналізована можливість впливу реклами як позитивного джерела на цінності молоді у наукових роботах: А. Тимошенко, А. Стрелковська, О. Агарков. Гіперболізований стиль життя, який насаджує реклама у суспільстві, вивчали Р. Белк і Р. Поллей, Б. Енгліс та М. Соломон, Д. Белл,, проте у цих роботах не було достатньо акцентовано уваги на роботі рекламістів, які створювали рекламу саме для молодіжної аудиторії.

 Мета статті - Розглянути, який стиль життя пропонує молоді сучасна українська адаптована телереклама. 

 Об'єкт дослідження - Ознаки молодіжного стилю життя, який відображає телереклама.

 Методи дослідження У даній публікації були використані емпіричні та теоретичні методи дослідження адаптованої телереклами які транслюються на українських телеканалах, їх диференціація за різновидами товарів та послу. . 

 Виклад основного матеріалу дослідження. Як стверджує І. Кон, молодість є біологічно універсальною фазою життєвого циклу людини [1]. Однак її вікові рамки тісно пов'язані з культурою та історією суспільства. Однією з головних ступенів цієї фази розвитку людини можна вважати пошук та визначення світоглядних пріоритетів. “Соціологічна енциклопедія” дає нам таке визначення терміну “молодість”.Молодість- процес за допомогою якого вік соціально формується, контролюється та інституціоналізується та є керований історичними і культурними особливостями [4] .

 Протягом часу межі “молодості” були різними. Соціологи визначають нижню вікову межу між 14-16 рoками, а а верхню між 25-29 рoками. Згідно із Законодавством України «Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні», то він вказує нам на те що «молодь, молоді громадяни – громадяни України віком від 14 до 35 років»[2]. Головні психографічні характеристики цієї категорії- несформований світогляд, через що на них легше впливати. Це найважливіший період у житті, коли особистість яка формується може мати вплив на соціальну дійсність.

 Мас-медіа один з найважливіших чинник соціалізації людини, оскільки демонструють приклади поведінки, цінностей та суспільних норм. Освітня функція мас-медіа є близькою до функції соціалізації. Її основне завдання полягає у постійному розширенні пізнавальних та оціночних можливостей молоді та систематичному набутті знань. Мас-медіа дають достатню кількість знань, особливо це стосується новин, новацій в суспільному житті, технологій та можливості пізнавати нове і відкривати для себе до сьогодні невідомі світи. Але твердження, що мас-медіа, є навчально-освітньою платформою для аудиторії є сумнівним. Насамперед, тому що контент може бути різним і по-різному зрозумілий аудиторією. 

 Вплив реклами на молодь вивчається дуже давно. Особливо розвинуті сфери-вплив на молодь для формування певних політичних поглядів, вплив на харчові звички, вплив на одяг та індивідуальний стиль тощо. Останнім часом одним з головних напрямків дослідження стали можливості використання медіа, а саме реклами для боротьби з токсичними явищами у житті молодих людей: шкідливі звички, агресія, насилля, а також можливості медіа для стимулювання позитивних на думку дослідників зрушень у житті молоді. Підняття рівня медіа-грамотності серед молоді дозволить критично аналізувати велику кількість інформації і не віддаватися патогенному пливу, який згодом може відобразитися не лише на психічному, а і на фізичному стані людини. 

 Щоб приблизно зобразити загальну картину молодіжного стилю життя і відповісти на питання чи має він відображення у рекламі різних товарів/послуг було проаналізовано телерекламу згідно зі складовими стилю життя які запропонував А. Сафарян [3]. Зовнішній вигляд(зачіска,одяг), дизайн житла та речей, коло інтересів та їх відношення до продукту що рекламується, особливості дозвілля, праці. Зовнішній вигляд: у 90% реклам зовнішній вигляд відповідає останнім трендам. Актори зазвичай одягнені у речі відомих молодіжних брендів. Хлопці у таких рекламах постають перед нами веселими, привабливими, стильними, мають достатньо коштів аби придбати телефон останньої моделі. Дівчата з ідеальною зачіскою та макіяжем, чистою шкірою обличчя, високі та стрункі з білосніжними посмішками. Вони зазвичай імітують природній вигляд, але насправді є надтоідеальними для реального повсякденного життя. Одяг молоді віком від 14-27 років має відмінності між одягом тих кому 28- 35 років. Перша категорія одягнена більш яскраво, переважно у спортивному стилі або стилі кежуал, дівчата іноді в легких повітряних сукнях,(реклама Київстар, Гарньер) а друга переважно у діловий одяг пастельних а темних кольорів. ( реклама Чиста лінія). Але також серед усієї кількості відібраної реклами були і такі випадки коли молодь була одягнена у звичайний одяг. 

 Отже, пояснимо для себе деякі характерні риси: стильний та якісний одяг; природня (професійна)зачіска; природній (професійний) макіяж; модні та вишукані аксесуари (реклама морозиво “Лімо” ми бачимо сюжет на якому час зупинився коли герої почали куштувати морозиво. Жінки у красивих стильних вбраннях та за кермом дорогих авто, чоловік у вишуканому діловому костюмі згадує дитинство та вибирає морозиво до смаку) Як ми згадували на початку, майже у всіх рекламах були зображені люди, які виглядають досить добре матеріально забезпеченими. Наприклад, знову ж таки повертаючись до реклами “Лімо” яку ми вказували раніше, на початку реклами ми можемо бачити звичайного середньостатистичного хлопця у простій футболці та штанях який також смакує морозивом. Реклами жуйки «Орбіт», та магазину «Комфі». 

 Дизайн речей та житла: приблизно у 25% молодіжної реклами зображено житло та побут, зазвичай це нова квартира з сучасним ремонтом, якщо будинок-то європейського типу з красивим дизайном. Наприклад реклами техніки “Вітек”. Молода, приваблива жінка у свої квартирі з красивим і дорогим ремонтом готує вечерю і користується рекламованою технікою. Інший приклад- реклама “Алло обмін”, де хлопець пропонує дівчині змінити старий телефон на новий. Молоді люди живуть у окремій квартирі з сучасним ремонтом. Проте в Україні молоді пари як правило не мають змоги дозволити собі таку розкіш. 

 Буденні справи які ми можемо спостерігати у рекламі не є такими вже і буденними. Робота в офісі тільки в зручних та комфортних умовах,легка та цікава. Простий відпочинок з друзями у рекламі також схожий більш на свято, а не на звичайну зустріч, завжди веселий та яскравий. Такі популярні види молодіжного відпочинку як серфінг, стрибки з парашутом є досить дорогими і потребують хорошого матеріального забезпечення, чого в Україні звісно достатньо але не є масовим явищем серед молодої верстви населення. Рекламна молодь переважно є розкутою та пустотливою. Наприклад, у рекламі «Чіпси Люкс» компанія розважається у парку спочатку катаючись на скейті, а потім локація змінюється і вони всі знаходяться на даху багатоповерхового будинку який стилізований під місце вечірки, розважаються, сміються та куштують чіпси. У рекламі «МакДональдс», компанія приятелів студентського віку сидить за столом,на якому знаходиться багато їжі. Вони голосно сміються та щось захоплено обговорюють. Щоб так відпочивати потрібно немало коштів. І звичайному студенту, який живе у гуртожитку, та отримує звичайну стипендію, матеріально складно відвідувати такі місця. У рекламі “ Чиста шкіра Актив 3в1» від «Гарнієр», дівчата гучно та весело збираються на вечірку, вдягнені у стильні та модні вбрання, танцюють та співають. У рекламі «Пепсі» хлопець гучно грає на гітарі, а разом із них танцюють і підспівують усі сусіди. Такі сцени український глядач асоціює з американським, вільним способом життя (принаймні таким він представлений у голлівудських фільмах). 

Висновки.

 Стиль життя є тією самою гранню життя людини, у якому індивід бачить себе через свої погляди, ідеали, принципи, вподобання та смаки. За допомогою стилю життя особистість може продемонструвати свою піраміду цінностей. Саме через такі смаки, схильності та манери людина збагачує смислами і цінностями власне життя, реалізує свої інтереси та задоволення потреб у повсякденному житті. Зображання стилю життя молоді в рекламі з точки зору пропаганди споживацьких цінностей через створення “культурної індустрії” було вивчено достатньої мірою. Для того, щоб досягти мети дослідження, ми дізналися: у рекламі яких категорій товарів та послуг зображується молодь, яким є молодіжний стиль і чи змінюється такий образ у рекламних роликах різних груп товарів чи послу; чи ототожнюю себе українська молодь з молоддю яка зображена у рекламі і чи вважають вони рекламований світ своїм, або близьким до свого.

 

Література

1. І. Кон. У пошуках себе: Особистість та її самосвідомість / І. С. Кон. – М. : Політвидавт–1984. – 335 с.

2. Закон України «Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні». Ст. 1. Визначення термінів [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2998-12

3.Сафарян А. Стили жизни молодежи как целевой аудитори телевиденья автореф. дисс. на соиск. степени к. соц. н. 22.00.04 – социальная структура, социальные институты и процессы. – М., 2008 – 26 c.

4. Городяненко В. “Соціологічна енциклопедія”- [Електронний ресурс]- Режим доступу: https://dic.academic.ru/book.nsf/63888156/Соціологічна%20енциклопедія