Сатаєва Олександра Олександрівна

студентка Національного авіаційного університету

Україна, м. Київ

 

 Анотація: Серед інформаційних технологій у сфері надання туристичних та перевізних послуг вагоме місце посідає Інтернет, який з другої половини XX ст. став платформою для розвитку систем бронювання й продажу товарів і послуг. Інформаційні технології найчастіше використовуються для представлення туристичного або транспортного підприємства, яке в кінцевому підсумку веде до бронювання й продажу послуг. Тому розвитку и поширення набувають комп'ютерні системи бронювання туристичних послуг.

 Ключові слова: бронювання, туристичні послуги, глобальні системи бронювання.

 

 З розвитком туризму транспортні шляхи будуть постійно розширюватися, так як збільшення попиту на подорожі надає позитивний вплив на розвиток транспортної інфраструктури. Транспорт ж, у свою чергу, дозволяє розширювати географію подорожей. Відбувається корисне і вигідне двом сторонам взаємовплив. Транспортні послуги - один з основних видів послуг у туризмі. На них припадає і основна частка в структурі ціни туру. У залежності від тривалості, дальності подорожі ця частка (у більшості випадків) коливається від 20 до 60 %. Різні види транспорту використовуються туристичними організаціями для перевезення туристів під час подорожей. В час новітніх технологій та розвиненого транспортного світу, одним із найбільш популярним способом перевезення пасажирів - є авіаційний транспорт. Як відомо, продаж авіаквитків - це істотна частина агентського бізнесу. Надають такі послуги, як невеликі турагентства, так і великі туристичні мережі. Однак, далеко не кожен агент може собі дозволити найняти на роботу фахівця з бронювання авіаквитків або отримати акредитацію в ІАТА, щоб мати можливість бронювати перельоти самостійно. І тут на допомогу турагентам приходять он-лайн сервіси з бронювання авіаквитків, які вирішують проблему як з відсутністю дипломованого авіакасира, так і з відсутністю необхідних акредитацій. Але на жаль, дані сервіси мають свої недоліки - це можливість розглянути варіанти перельоту та забронювати переліт лише певної авіакомпанії. Досить не зручним є порівняння цінової політики на авіаквитки усіх авіаперевізників, які здійснюють рейси за місцем призначення, яке цікавить нас [4]. 

 Мета статті: розглянути альтернативну систему бронювання, за якою стоїть майбутнє он-лайн бронювання авіаперевезень; з'ясувати, в чому саме полягають переваги користування даною системою.

 Прихід на ринок компанії IATI - International Air Travel Index, що перекладається, як «міжнародний авіа туристичний індекс», значно полегшив роботу турагента в цьому напрямку, тому що показує всі можливі варіанти перельоту від всіляких авіаперевізників. Це он-лайн сервіс, який об'єднує в собі, як пропозиції на регулярні рейси з глобальних систем бронювання (Амадеус, Галілео, Сирена) так і пропозиції від 40 лоу-кост авіакомпаній, а також авіаквитки на чартерні рейси.

 Історія компанії IATI бере свій початок в травні 2010 року в Анталії. Вже через рік компанія стала одним з лідерів в сфері ефективних рішень по системним інтеграціям. На сьогоднішній день в 62 світових країнах працює понад 30 тисяч активних агентів, силами яких обробляється щодня більше 20 000 туристичних операцій [1].

 IATI забезпечує інтеграцію всіх складових туристичної подорожі в режимі он-лайн. Комплексне системне рішення дозволяє забезпечити надійну і довгострокову комунікацію між постачальником туристичних послуг і агентом незалежно від локалізації - у всьому світі. Обслуговування охоплює всі основні операції туристичного обслуговування: оформлення групових запитів, бронювання готелів, організацію авіаперельотів, підбір трансферів, оренду автотранспорту та багато іншого.

 Система ІАТІ стала досить швидко популярною у світі, через наявність багатьох переваг у користуванні. На разі розглянувши карту (мал. 1)[1] співпраць даної системи із країнами світу можемо спостерігати дану тенденцію.

 

 Мал. 1 Ринок ІАТІ в світі

 На малюнку синім кольором виділено країни, які мають довгострокові угоди із системою ІАТІ. І я хочу наголосити, що дана тенденція виникла через значні переваги.

 Для повного розуміння наскільки зручний та економічно вигідний даний сервіс хочу навести найголовніші переваги користування ІАТІ [2], як системою бронювання авіаперевезень:

  • дана програма є досить зручною та найлегшою у користуванні, навіть для індивідуальних туристичних агентств, дозволяє без зайвих зусиль знайти оптимальні шляхи за вигідними цінами, самостійно бронювати та виписувати квитки, це в свою чергу економічно вигідно для туристичних агентств, адже кількість персоналу значно зменшується, і що головне, оскільки дана програма є графічною і легкою для розуміння, то персонал не потребує спеціальних навичок для праці в даній системі.
  • крім того, працюючи через програму "ІАТІ" турагентства отримують професійні консультації за рахунок інформаційно-технічної підтримки та індивідуальних комп'ютерних розробок.
  • також однією із головних економічних переваг - це є можливість заробляти, адже комісійна винагорода, яку партнер визначає на свій розсуд, залишається йому і не контролюється системою.
  • важливий факт: агентствам не потрібно встановлювати спеціальне обладнання і термінали на свої комп'ютери, щоб забронювати авіаквиток за допомогою системи IATI. 
  • і найголовніше - агентствам не потрібно платити ніякі щомісячні або річні збори за користування всіма зручностями системи.

 На початку 2014 року компанія ІАТІ здійснила черговий стрибок, зайнявши гідне місце серед світових важковаговиків туристичного онлайн-бізнесу: було укладено глобальні партнерські угоди із Amadeus та Travelport Galileo. Відповідно до цих угод, партнери ІАТІ матимуть доступ до усіх ресурсів обох гігантів світової IT-індустрії, які діють в інтересах туристичного й транспортного бізнесу. При цьому агентам — партнерам ІАТІ — не доведеться напряму підключатися до цих ГДС, проходити навчання та, відповідно, платити за використання ресурсів. Як у Туреччині, так і в Україні ІАТІ стала єдиною компанією, яка спромоглася укласти угоди такого рівня.

 Так, звичайно, ІАТІ - це не Amadeus або Travelport Galileo, побажавши зробити зміни у квитках, ми не зможемо одразу це зробити, прописавши нові дані та прорахувавши вартість штрафу, яку клієнт повинен буде сплатити. В дані програмі, ви на пряму веде он-лайн переписку з представниками авіакомпанії, яку обрали і у разі виникнення даної ситуації, вам потрібно буде зв'язатись з ними і просити їх внести зміни, на все це звичайно піде час, який є досить цінним. Але все таки будучи досить "молодою" системою, ІАТІ стала однією із популярних систем і за думкою багатьох і користувачів і власників, за нею майбутнє, адже інноваційний розвиток не стоїть на місці. По-перше, розробники поставили на меті зробити ІАТІ доступність в будь-якій точці світу: система модулів IATI доступна в будь-який час через інтернет-мережу. Щоб почати роботу, досить увійти на платформу, використовуючи логін і пароль. По-друге, наступним пунктом зручності було запропоновано зробити систему мобільною:повноцінне використання платформи можливо і через мобільні пристрої. Додатки IATI сумісні з планшетами на базі Android і IOS. Завантажити додаток можна на AppStore і Play Market ввівши в рядку пошуку Агент IATI. По-третє, оскільки в більшій мірі користувачами будуть працівники без спеціальних навичок, тому на меті було поставлено зробити систему легкою і простою у використанні: платформа розроблена таким чином, щоб фахівець з будь-якого рівня, міг легко працювати через зрозумілий інтерфейс. На виконання кожного завдання буде потрібно мінімум часу.

 Висновок. В умовах глобалізації та розвитку сучасних Інтернет послуг, швидкість, легкість у користування та зручний інтерфейс є головними ознаками економічно вигідної системи для туристичних агентств. ІАТІ - це один із головних претендентів на першість, серед систем створених для бронювання туристичних послуг, а в першу чергу послуг авіаперевезень. Адже, ІАТІ: 

  • містить повний пакет усіх туристичних продуктів та інструментів
  • ви можете відкрити двері до будь-якого готелю, в усіх кінцях світу
  • має надзвичайно велику кількість авіапервезень

 

Література:

1. Офіційний сайт ІАТІ. Електронний доступ: www.iati.com.ua

2. "ІАТІ - находка для любого турагента". Електронний доступ: www.aviation.com.ua

3. Тенденции и методики развития мирового туризма. / Под ред. Шлевкова А.В. - Одеса, 200.

4. Мельниченко С.В. Культура народов Причерноморья. - 2008. - №140. - С.96-100.