Заставнюк Ярослав Валентинович

Студент 6 курсу

Університету митної справи та фінансів

Дніпро

 

 Зарубіжний досвід на сьогодні базується на інноваційних технологіях, це свідчить про те, що митна справа перетворюється на швидкий, зручний та максимально ефективний процес. ДФС України на сьогоднішній день також потребує введення нових технологій. На мою думку, основна мета такої політики економія витрат і підвищення доходів без шкоди для безперебійної торгівлі та пасажиропотоку. Також це зазвичай сприятиме підвищенню якості обслуговування клієнтів. 

 Державна фіскальна служба України вже зробила крок до приведення процедур митного контролю до світових стандартів. До кінця 2018 року буде розпочато проект дослідження часу випуску товарів за методикою ВМО. Вона дозволить виміряти фактичний час на усі процеси з моменту прибуття товару до пункту пропуску до моменту випуску його у вільний обіг. Також ця методика дозволить оцінити ефективність кожного учасника процесу, визначити проблемні питання та встановити конкретні показники для вимірювання швидкості та якості пропуску товарів. Вважається, що дана методика надасть ще деякі переваги для митної служби та країни в цілому, а саме :

  • буде створено більш сприятливі умови для прискорення міжнародного руху вантажів;
  • зробить більш прозорим процес митного оформлення товарів;
  • призведе до зниження витрат бізнесу під час переміщення товарів через митний кордон України;
  • збільшить можливість для розширення національної продуктивності, яка сприяє поліпшенню міжнародної конкурентоспроможності України на світовому ринку.

 Ознайомлення з принципами роботи «Смарт-митниці» Об'єднаних Арабських Еміратів, дозволило зробити висновок, що переважаюча роль надається нефіскальним заходам ефективності, що передбачають співпрацю та довіру митниці й бізнесу, захист кордонів за рахунок впровадження технологічних тенденцій в проходженні митних операцій, спрощення процедур торгівлі та безпеки. Їх концепція «Розумне управління» передбачає максимальне впровадження сучасних інноваційних технологій, які без сумніву дозволяють ОАЕ зростати як світовому торговому та інвестиційному центру. 

 Такий підхід робить неможливим негативний вплив людського фактору на процесс митного оформлення, та на розмір отриманих платежів до бюджету, тобто технології окуплять себе з часом.

 Приклади технологій:

 SmartWorkspace - електронна система, багатофункціональний призначений для користувача інтерфейс, в якому є безліч шаблонів декларацій для повсякденної роботи і присутня панель дій учасників ЗЕД;

 Можливість заповнювати декларацію не тільки з комп'ютера, але і зі смартфона;

 Технологія рентгенівського сканування транспортних засобів,за допомогою якого проводяться огляди, ретельно перевіряється вантажний транспорт і контейнери без нанесення шкоди товарам і продуктам харчування, при цьому виявляються заборонені вкладення;

 Технологія «інтерактивна підлога» в аеропорту, яка здатна максимально знизити очікування в черзі (принцип роботи –в аеропорту пасажиру для перевірки багажу не потрібно контактувати з інспектором; при потраплянні на світлодіодну підлогу багаж сканується спеціальними датчиками, а далі за допомогою світлових стрілок пасажиру вказується маршрут прямування – зеленим або червоним коридором);

 Безпілотні квадрокоптери для спостереження за торговими судами в порту – дистанційно керовані пристрої, що передають відеозображення в наземний пункт, і це дозволяє уважно побачити все, що вислизає при звичайному огляді.Серед перспектив їх застосування - використання в важкодоступних районах, де не може проїхати велика техніка;

 Робота інтелектуальної системи ризиків, яка збирає дані, виявляє потенційні ризики і дозволяє перехоплювати підозрілі партії товарів;

 Щодо України, то на сьогодні забезпечено повноцінне функціонування інформаційного обміну між державними органами та підприємствами. Ця система має назву «Єдиного вікна» та працює в повному обсязі у разі імпорту товарів та під час їх переміщення через митний кордон автомобільним транспортом. На думку експертів, щоб підвищити ефективність та вдосконалити цю систему, треба здійснити повний перехід на митне оформлення за принципом «єдиного вікна» для усіх видів транспорту, в тому числі поштою та експрес-поштою. Також треба забезпечити здійснення щомісячного моніторингу передання інформації про включення (виключення) товару до (з) відповідного реєстру у формі електронного документа через єдиний державний веб-портал «Єдине вікно для міжнародної торгівлі».

 Отже, в Україні повний перехід на митне оформлення за цим принципом планується у 2019 р. після прийняття відповідного закону. 

 Висновок. Головним досягненням цієї системи можна вважати те, що відпаде потреба подання підприємствами для митного оформлення паперових документів. Але треба розуміти, що усі ці нововведення вимагають зусиль і ресурсів, зокрема збільшення штату, проведення навчання митників, забезпечення їх інформацією та технічними засобами. Проте їх реалізація сприятиме покращенню умов ведення ЗЕД в Україні, зменшенню часу, необхідного для здійснення експортно-імпортних операцій, забезпеченню економічної безпеки та інвестиційної привабливості України. 

 

Список використаної літератури:

1.Сайт державної фіскальної служби http://sfs.gov.ua/.