Ярмак Валерій Вячеславович

Студент II курсу факультету КН

Харківський національний університет радіоелектроніки

Україна

Харків

 

 Анотація: 

 Ця стаття розповідає про те, чому період життя від 20 до 30 років є одним з найважливіших в житті людини. На жаль, багато людей не розуміють цього. Вони гадають, що 30 – це нові 20.. К великому нещастю – це не так. На проміжку 20 - 30 років формується фундамент, на основі якого і будується все подалі життя. Звичайно ж не варто перенапружувати себе до знемоги, так як це тільки сильно нашкодить організму людини. Потрібно лише більш відповідальніше ставитись до свого життя, подумати про майбутнє. Неможливо відразу точно запланувати своє життя на 5-10 років вперед, так як ніхто не знає навіть, що наступе завтра, післязавтра. Можна лише уявити деякі нариси, контури, яким можна буде слідувати. Потрібно поставити якусь реальну мету і цілеспрямовано йти до неї, тоді навряд якась життєва перешкода завадить її досягти. Ця стаття спробує з’ясувати такі причини: чому ж проміжок 20 - 30 років є одним з найбільш важливих в житті? Які етапи життя формуються на ньому? Які дії потрібно дотримуватися, щоб після 30 років гірко не шкодувати про витрачені роках? За якою дорогою необхідно йти, щоб стати повноцінною успішною особистістю?

 Ключові слова: капітал ідентичності, слабкі зв’язки, репродуктивний вік, самореалізація, індивідуальні ресурси.

 

 Зараз проблема марного витрачання часу є як ніколи актуальною. Наприклад, британські вчені провели дослід, який показав, що в середньому люди витрачають дев'ять років свого життя на телевізор, що становить приблизно 15% від усього життя, в тому числі три роки витрачається на "сміттєві" програми і повтори передач. Зі зростанням кількості незалежних країн, появи свободи слова, покращенням середнього рівня життя та розвитком технологій, людство почало набагато менш відповідально відноситись до свого майбутнього, до своїх (як називають більшість психологів та вчених проміжок 20 – 30 років) “золотих років”.

 Мета статті – проаналізувати та аргументувати, чому проміжок життя 20-30 років є одним з найбільш важливих у житті людини. 

 Співробітники Бостонського і Мічиганського університетів проаналізували десятки історій, написаних видатними людьми в кінці їхнього земного шляху. Вони з'ясували, що важливі події відбувалися від народження до самої смерті, але все ж та їх частина, яка визначила подальшу життя, припадала на період від двадцяти до тридцяти років.

 За багаторічними даними одного з провідних дослідників когнітивного старіння Тімоті Солтхауза, пік у розвитку більшості пізнавальних процесів досягається до 27 років, після чого починається повільне зниження, яке триває протягом усього життя (зростає до 55-60 років тільки словниковий запас).

 Доктор наук Мег Джей - американський психолог. Викладач клінічної психології в Університеті штату Вірджинія, у своіх дослідженнях каже, що робота і сім'я - не єдине, чим варто зайнятися, поки ви молоді і повні сил. В першу чергу, добре б зайнятися собою. У 30 років закінчується формування лобної ділянки головного мозку, створюються останні нові нейронний зв'язку, а незадіяні - розпадаються. Час з 20 до 30 - найкращий час і остання можливість, щоб виправити шкідливі звички, навчитися чогось нового або врешті решт порозумнішати.[1]

 Шоста стадія (21 рік - 25 років) - рання дорослість, - по Еріксону, знаменує перехід до вирішення вже власне дорослих завдань на базі сформувалася психосоціальної ідентичності. Тепер, коли у молодої людини сформувалося досить сильне почуття самоототожнення, вони готові з'єднати свою ідентичність з ідентичністю інших людей. Молоді люди вступають в дружні відносини, в шлюб, з'являються діти. Тільки тепер може проявитися щира генітального. Еріксон істотно розширює поняття геніальності, включаючи в неї крім взаємності оргазму ряд психосексуальних характеристик: відносини з партнером, з яким людина хоче і може відчувати взаємну довіру, хоче і може привести в гармонію життєві сфери і зробити потомство, якому забезпечить всі стадії задовільного розвитку. Треба зазначити, що вже сьома стадія (25-50 – 60 років) - дорослість - пов'язана з протиріччям між здатністю людини до розвитку і особистісним застоєм, регресом особистості в процесі повсякденного життя, що Еріксон позначає як генеративність проти стагнації. [2]

 Опираючись на дослідження Мег Джей, які вона виклала в своєму бестселері “Важні годи”, можна зазначити, що молодь вже зараз перестає розуміти куди їм далі рухатись. Вони так чекали цього періоду, бо він обіцяв бути незабутнім та неймовірним. Частково так і вийшло: люди з жахіттям усвідомлюють ту відповідальність, яка з’явилась за їх життя. Тепер саме вони, а ні батьки, вирішують куди рухатись далі. Чим займатись, що робити та обирати. Підлітки чекали момент, що колись їм повезе, чи вони наштовхнуться на вдачу.. Джей своїм клієнтам запропонувала нарешті «відправитися за джемом» - зробити вибір. У своїх роботах вона пише, що успішна кар'єра починається з формування професійної ідентичності. Також, результати останніх досліджень показують, що шлюб між молодими людьми до двадцяти років - самий нестійкий, в той час як одруження від двадцяти до двадцяти п'яти дійсно запобігає розлучення. Але після двадцяти п'яти прогнозувати ймовірність розлучення практично нереально.

 Молодь повинна розуміти, що саме на проміжку 20-30 років закладається той фундамент, на основі котрого буде сформоване їх подальше життя. 

 Людина сповнена сил і енергії, бажанням здійснити свої цілі і ідеали. Найбільш доступні найскладніші види професійної діяльності, найбільш повно і інтенсивно відбувається спілкування, найлегше встановлюються і найбільш повно розвиваються відносини дружби і любові. Цей період вважається оптимальним часом для самореалізації. [3]

 Це є той перехідний вік, де особистість формує, накопичує та створює так званий “капітал ідентичності” – сукупність особистісних активів, запас тих індивідуальних ресурсів, який вона накопичує з проміжком часу. [4] Деякі аспекти капіталу ідентичності відображаються у резюме – це може бути освіта, опит роботи, екзаменаційні бали. Інші носять більш особистісний характер – манера говорити, родові корені, вмілість вирішувати проблеми, вигляд людини і т п. У багатьох випадах, ці якості можуть бути більш значущі ніж отримана вища освіта.

 Треба зазначити, що це саме той час, коли ще є можливість виправити свої помилки, зроблені по дурості в молодості. Після 30 навіть може і не бути такої нагоди, бо буде вже пізно, так як з'являться більш значущі проблеми та обов’язки, а помилки дадуть про себе знати.

 Репродуктивний рік жінки триває від 15 до 44 років, і з кожними 5 роками, буде все відчутно складніше завести дитину, це пов’язано з особливостями жіночої статевої системи.[5] Саме тому треба заздалегідь думати про перспективу у відносинах, щоб не витрачати час в порожнечу.

 Науковці дослідили, що найбільш міцний брак існує у пар, які мають спільні інтереси та погляд на життя, cаме вони можуть знайти гармонію . Люди ж, які мають різний характер та бачення на життя, будуть кожного разу дивуватись, чому інший вчинив так, а не інакше, хоча на свою думку, був лише один правильний та логічний вихід. Вони будуть весь час терпіти та вибачати один одного, бо люблять, але кожне терпіння має свою межу . Рано чи піздо вони розстануться, бо не зможуть себе перебороти, стримати.

 «Слабкі зв’язки» – це знайомі, які не є близькими друзями. Саме період 20-30 років найбільш наповнений ось такими зв’язками. Кожен індивід знаходе таких людей, які мають спільні з ним інтереси та бачення, більш-менш однаковий склад розуму, з якими є якась суспільна діяльність. Проте друзі не можуть принести до його внутрішнього світу (людини, як особистості) нічого нового, тому що вони тримаються таких ж самих правил та принципів як і він. Ось тут і грають дуже важливу роль ці самі “слабкі зв’язки”, тому що вони мають інше бачення та інтереси. Ці люди можуть відкрити очі на багато речей, так як вони по-іншому мислять, розповісти про неймовірні речі, оскільки мають зовсім інші інтереси. Це вони можуть змусити вийти з зони комфорту і змінити життя у інше русло, в кращий бік. 

 Я сподіваюсь, що провівши мною аналіз даної проблеми допоможе багатьом людям правильно розставити пріоритети., переосмислити сенс своє життя та направити свої думки до правильного русла. Треба лиш пам’ятати, що той, хто дуже прагне чогось, та докладає до цього максимум зусиль, рано чи пізно свого доб’ється. Все у наших руках.

 

Список джерел:

1. Єкатерина У. От 20 до 30 : важные годы или почему не стоит откладывать жизнь на потом./ Єкатерина У. – Режим доступу: https://blog.mann-ivanov-ferber.ru/2014/08/06/ot-20-do-30-vazhnye-gody-ili-pochemu-ne-stoit-otkladyvat-zhizn-na-potom/. – Заголовок з екрана.

2. Змановская Е.В . Современный психоанализ. Теория и практика [Текст] / Е.В . Змановская. – Питер: 2011. – 121-123с.

3. Севостьянова М.Д. Особенности психического развития личности взрослого человека./ Севостьянова М.Д. – Режим доступу: http://www.psi.lib.ru/statyi/raznoe/oppvz.htm. – Заголовок з екрана.

4. Джей, М. Важные годы [Текст] / М. Джей. – Москва: Манн,Иванов,Фербер 2014. – 304 с.

5. Репродуктивний вік жінки: це скільки років? [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://pidkazka.pp.ua/zdorovya/reprodyktivnii-vik-jinki-ce-skilki-rokiv.html. – Назва з екрана.