Загірна Юлія Василівна

студентка 4 курсу, спеціальність «Туризм»

Національний авіаційний університет

Україна, м. Київ

 

 Анотація: у даній статті висвітлюється політико-географічне положення Зімбабве у світі на різних рівнях, описуються відносини держави з іншими державами.

 Ключові слова: політико-географічне положення, макрорівень, мезорівень, мікрорівень, актори міжнародних відносин.

 

 Постановка проблеми дослідження. Геополітичне положення оцінюється як вигідне чи ні з різних аспектів. На сучасному історичному етапі розвитку людства важливими елементами геополітичного положення слугують розміри країни, протяжність — компактність, обриси її кордонів, наявність виходу до морів. Геополітичне положення - важливий резерв економічного, соціально-політичного розвитку держав. Використання геополітичного положення визначає раціональність структури та ефективність матеріального виробництва країни, її економічну, політичну, екологічну та воєнну безпеку. В ході роботи комплексну оцінку політико-географічного положення буде проаналізовано на прикладі африканської держави Зімбабве.

 Аналіз останніх джерел та публікацій. Дослідження політико-географічного положення Зімбабве на сьогоднішній день ще не було висвітлено серед робіт науковців.

 Метою статті є дослідження політико-географічного положення Зімбабве на макрорівні, мезорівні та мікрорівні та відносини держави з іншими акторами міжнародних відносин.

 Виклад основного матеріалу. Республіка Зімбабве - держава у Південній Африці, територія якої простягається з півночі на південь на 740 км, а із заходу на схід — на 820 км. Загальна площа 390,7 тис. кв. км. На півночі держава межує з Замбією (спільний кордон — 795 км); на сході — з Мозамбіком (1230 км); на півдні — з Південно-Африканською Республікою (225 км); на заході — з Ботсваною (815 км). Столиця - місто Хараре. Зімбабве за формою правління є президентською республікою. Державний устрій — унітарна держава [2].

 Розглядаючи політико-географічне положення Зімбабве на макрорівні, то варто відзначити, що держава знаходиться у периферійній зоні.  Вона забезпечує інші держави (держави центру) необхідними ресурсами, а в свою чергу світові центри допомагають вирішити населенню Зімбабве численні проблеми [3]. Так, зовнішня політика Зімбабве - двосторонні відносини Зімбабве з іншими державами. Важливими торгово-економічними партнерами Зімбабве традиційно є ПАР і Євросоюз. У 1980-і роки держава вступила в такі міжнародні організації як ООН, Африканський союз, що сприяло залученню допомоги для держави від США та ЄС, особливо від Великобританії, яка допомогла державі створити національну армію і була другим найважливішим торговельним партнером після ПАР.

 Не можна не згадати про відносини Зімбабве та США. Незабаром після проголошення незалежності Зімбабве стала отримувати велику допомогу від США. З початку 2000-х років двосторонні відносини складаються дуже важко, так як США ввели санкції проти президента Зімбабве Р. Мугабе, але при цьому продовжують надавати державі гуманітарну допомогу. Основні товари експорту Зімбабве в США: чорні метали, кава тощо. Основні товари імпорту

 Зімбабве з США: машинне обладнання, продукти фармацевтичної промисловості, автомобілі, медичні інструменти, електротехніка.

 З Російською Федерацією двосторонній товарообіг невеликий, але російські компанії активно інвестують в зімбабвійську гірничодобувну промисловість. З 2014 року обидві країни перебувають під санкціями США і Євросоюзу, що зближує позиції їх керівництва. Цікавим фактом є те, що у 2013-2014 році зімбабвійці отримали 15 стипендій на навчання в російських вузах, що показує співпрацю обох держав [4].

 Уряд Зімбабве офіційно визнав незалежність України 27 січня 1992 року, дипломатичні відносини з Україною встановлено 25 квітня 1992 року шляхом підписання спільного Протоколу Постійними представниками обох країн при ООН у Нью-Йорку. Дипломатичних і консульських представництв в Україні не створено, найближче посольство Зімбабве, що займається справами щодо України, знаходиться у Москві [4]. Справами України в Зімбабве займається українське посольство в Південно-Африканській Республіці. 27 березня 2014 року представник Зімбабве в ООН проголосував проти резолюції Генеральної Асамблеї ООН про підтримку територіальної цілісності України на фоні Кримської кризи.

 Досліджуючи політико-географічне положення Зімбабве на мезорівні, варто відзначити те, що Зімбабве знаходиться на південному сході Африканського континенту серед нерозвинених держав, окрім ПАР. Держава не має виходу до морів та океанів, що робить її політико-географічне положення не вигідним за дуалістичною парадигмою, а, отже, не лежить на перетині важливих транспортно-торговельних шляхів. Держава співпрацює з іншими державами в рамках двох об’єднань – Співтовариства розвитку Півдня Африки, головною метою якого є лібералізація торговельних зв’язків держав, які входять у вищезгадане об’єднання та Африканський Союз, цілями якого є  допомога забезпечення в країнах Африки демократії, прав людини і стабільної економіки та, особливо, забезпечення припинення всіх міжафриканських конфліктів та створення ефективного спільного ринку. 

 Вивчаючи політико-географічне положення на мікрорівні, слід проаналізувати відносини Зімбабве з сусідами. Деякий час напружені стосунки були у Зімбабве з Ботсваною та Замбією. Лідер Ботсвани Ян Кхама не визнавав другого туру президентських виборів у Зімбабве, у яких переміг Р. Мугабе та відмовився брати участь у засіданні Співтовариства розвитку Півдня Африки. Другою причиною недоброзичливих стосунків з Ботсваною став великий потік біженців із Зімбабве, що змусило владу Ботсвани депортувати декілька тисяч нелегалів та споруджувати стіну на кордоні із Зімбабве. З Замбією у Зімбабве відносили склались дещо кращі ніж з Ботсваною через те, що колишні президенти Замбії більш обережно висловлювалися щодо чесності другого туру президентських виборів у Зімбабве. На сьогоднішній день, найважливішим партнером держави залишається ПАР, на яку припадає значна частина зовнішньої торгівлі. Через порти ПАР здійснюється транзит зімбабвійських вантажів. Зімбабве поставляє в ПАР в основному сировину і мінерали, а закуповує продовольство, текстиль, інформаційно-комунікаційні технології та багато іншого. Також варто відзначити те, що в ході зіткнень між владою Зімбабве і опозицією в 2000-і роки саме ПАР виступала посередником.

 В ході роботи не можна не згадати про події, які нещодавно відбулися у Зімбабве та мають великий вплив на зовнішньополітичні відносини Зімбабве з іншими державами та політичною ситуацією, яка складається на півдні Африканського континенту. Республіка Зімбабве давно переживає лихі часи. Доба врядування президента Роберта Мугабе принесла країні переважно руйнівні наслідки, йому вже 93, він страждає на рак та багато часу проводить на лікуванні за кордоном. Отже, існує нагальна проблема в його наступнику. Військовий переворот у Зімбабве відбувся в ніч із 14 на 15 листопада 2017 року, коли представники Національної армії Зімбабве на чолі з Константіном Чівенґою взяли під контроль державну телекомпанію ZBC та деякі інші точки у Хараре, столиці країни. Криза загострилася після того, як президент Мугабе звільнив свого заступника Еммерсона Мнангагва і замінив його власною дружиною - Грейс. На посаду президента країни правляча партія «Африканський національний союз Зімбабве — Патріотичний фронт» висунула Еммерсона Мнангагва. 24 листопада відбулась інавгурація Еммерсона Мнангагва президентом Зімбабве. На думку західних дослідників новий диктатор намагатиметься переконати всіх у тому, що він краще захищений від переворотів, ніж його попередник, і це може призвести до більшої кількості репресій всередині країни [1]. Такі дії можуть позначитися і на зовнішньополітичних відносинах держави, чи буде Зімбабве співпрацювати з іншими державами, як буде проводити свою політику з своїми сусідами, партнерами тощо.

 Висновки. У даній роботі було досліджено політико-географічне положення держави Зімбабве, що дозволяє зробити наступні висновки.  Досліджуючи політико-географічне положення на макрорівні, варто відзначити, що держава знаходиться у периферійному регіоні світу, який забезпечує всіма необхідними ресурсами держави, які відносяться до центру. В свою чергу розвинені держави допомагають Зімбабве у вирішенні багатьох проблем через різні організації не дивлячись на висловлювання і жорстку політику, яку проводив Р. Мугабе. Тому допомога надходить від держав ЄС, особливо Великобританії, так як Зімбабве – це колишня колонія держави та Сполучених Штатів Америки. На мезорівні Зімбабве знаходиться на південному сході Африки серед нерозвинених держав. Зімбабве не має виходу до моря, що робить її політико-географічне положення не вигідним, а також не знаходиться на перетині важливих транспортно-торговельних шляхів. Держава співпрацює з іншими державами континенту у Співтоваристві розвитку Півдня Африки та Африканському союзі, мета яких забезпечення розвитку Африканського континенту, налагодження торговельних зв’язків між ними, дотримання прав та свободи громадян тощо. На мікрорівні у держави були дещо напружені сусідські стосунки з Замбією та Ботсваною через те, що вони не признавали чесність виборів та перемогу Р. Мугабе. Зімбабве співпрацює з ПАР, який є важливим торговельним партнером Зімбабве. Всередині самої держави нещодавно відбувся військовий переворот, в результаті якого було знято з посади Р. Мугабе і призначено Е. Мнангагва, політику якого буде проаналізовано з часом.

 

Література:

1. Бершидський Л. Військовий переворот у Зімбабве: наслідки для країни та подальша доля диктатора Мугабе // Bloomberg – 2017

2. Велика ілюстрована енциклопедія географії. – К.: Махаон-Україна, 2007. – 512 с

3. Політична географія і геополітика: Навч. посібник / Б. П. Яценко, В. І. Стафійчук, Ю.

С. Брайчевський та ін.; за ред. Б. П. Яценка. — К.: Либідь, 2007. — 255 с.

4. MINISTRY OF FOREIGN AFFAIRS & INTERNATIONAL TRADE OF ZIMBABWE. [Електронний ресурс]. Режим доступу:-http://www.zimfa.gov.zw/