Кабак Віталій Васильович

кандидат педагогічних наук, доцент 

Луцький національний технічний університет 

Україна, м. Луцьк

 

Сащук Богдан Іванович

магістр кафедри комп’ютерних технологій

Луцький національний технічний університет 

Україна, м. Луцьк 

 

 Анотація: В даній статі розглянуто питання особливостей фрагментації операційної системи Android. Наведені переваги та недоліки фрагментації Android. Порівняння фрагментаціі iOS та Android.

  Ключові слова: фрагментація, Android, iOS, операційна система, інтерфейс користувача. 

 

  Фрагментація - процес дроблення чого-небудь на безліч дрібних розрізнених фрагментів. У разі Android - це присутність на ринку одночасно декількох версій системи крім останньої. Фрагментація за версіями на мал. 1.1. Фрагментація по пристроях - не єдина проблема, з якою стикаються розробники. [1] Система сама по собі фрагментована дуже сильно, і вона буде рухатися тільки далі в цьому напрямку. Цей графік демонструє стадії фрагментації Android за версіями і стійке зниження популярності кожної з них (біла лінія вказує на сплески). 

 

Мал. 1.1 – Діаграмма поширення версій ОС Android

  Однією з сильних сторін фрагментації Android є свобода дій, яка надається виробникам пристроїв, щоб ті, у свою чергу, могли запропонувати споживачеві пристрій, що точно відповідає його потребам. Даний фактор став особливо важливий, коли Android зайняв місце пристроїв на Symbian від Nokia в менш економічно розвинених країнах.

  Фрагментація по API репрезентативна для Android: старі пристрої використовують старі версії OC, а з новими працюють гірше. Графік показує співвідношення ВВП на душу населення і 5 топових API для Android на ринку (4 версії KitKat і 4.3.1 Jelly Bean), більше значення по осі Y означає менший показник фрагментації. Кореляція між двома показниками очевидна, при цьому з графіка вибивається Катар c його високим ВВП, який далеко не завжди відображає реальне матеріальне становище населення. 

  Поширення системи залежно від ВВП на душу населення на мал. 1.2. Цей графік являє окремо фрагментацію для країн з ВВП на душу населення більше і менше $ 20000, і ми бачимо, наскільки вона відрізняється. [2] Створити додаток для економічно розвинутого ринку набагато простіше, оскільки у цільової аудиторії більше просунутих пристроїв на Android, що мають нові версії OC. Близько 35% пристроїв в більш економічно розвинених країнах мають версію KitKat, в менш розвинених - близько 12%.

 

Мал. 1.2 – Фрагментація Android в залежності від ВВП на душ населення

 

  Порівняння фрагментації Android з iOS на мал. 1.3. Фрагментація Android часто показується в порівнянні з iOS. Ці дві кругові діаграми показують фрагментацію API у двох конкуруючих OC.

 

Мал. 1.3 – Порівняння фрагментаціі iOS та Android

 

  Графік фрагментації по сенсорах на мал. 1.4. Цей графік показує розвиток пристроїв на Android з точки зору кількості використовуваних сенсорів на прикладі лінійки Galaxy S. Одне з найцікавіших напрямків розвитку - це пристрої, які здатні збирати інформацію про навколишній світ (як приклад можна привести погодну мережу Weather Signal). Серія смартфонів Galaxy демонструє, що виробники додають все більше складних сенсорів в свої пристрої. Графік демонструє також і зворотний бік явища - розробники створюють програми під певні сенсори (наприклад, згаданий погодний сервіс використовує датчики вологості і температури), а ті потім припиняють використовувати, і це додає фрагментації розробникам. 

  Важливий той факт, що ключ до успіху будь-якої програми - це правильне використання оболонки, і тут Android ставить перед розробниками дві принципові проблеми. Перша - це прагнення виробників кастомизировать стандартний інтерфейс (прикладами можуть служити TouchWiz у Samsung або HTC Sense). І друга - величезне різноманіття розмірів екрану у пристроїв на Android. Розробка схеми, яка адекватно працювала б на екранах різного розміру - дуже складне завдання.

 

Мал. 1.4 – Фрагментація сенсорів на прикладі лінійки смартфонів Galaxy S

  На противагу цьому, пристрої від Apple мають всього чотири розміри екрана по причині того, що в цій компанії подвоюють щільність пікселів і збільшують дозвіл в чотири рази, а екран залишають тим же. Графік нижче показує фрагментацію iOS за розміром екрану, яку легко порівняти з Android мал. 1.5

  

Мал. 1.5 – Всі можливі розміри дисплеїв Android пристроїв у порівнянні з iOS

  Фрагментація девайсів збільшується, і разом з цим зростає вибір операційної системи Android. Поки фрагментація доставляє тільки головний біль розробникам, які тестують і оптимізують свої додатки для кожного нового девайса, в той же час успіх екосистеми Android не можна не пов'язувати з її фрагментацією, Android доступний для всіх. 

 

Література:

1. Полный обзор изменений в Android M. – Режим доступу : https://www.iguides.ru/main/gadgets/google/android_m_review/- Дата доступу : 24.12.2017.

2. Фрагментация Android – Режим доступу : http://habrahabr.ru/post/188738/ - Дата доступу : 04.01.2018.