Беркова Оксана Петрівна

кандитат економічних наук,

доцент кафедри країнознавства і туризму,

Національний авіаційний університет

Україна, м. Київ

 

Загірна Юлія Василівна

студентка 4 курсу, спеціальність «Туризм»

Національний авіаційний університет

Україна, м. Київ

 

  Анотація: у даній статті описуються особливості розвитку подієвого туризму у Львівській області, його вплив на економіку країни. Висвітлюються культурні події в області та їх значення. Досліджуються проблеми та перспективи культурних заходів області та їх подальший вплив на національну економіку.

  Ключові слова: подієвий туризм, подія, фестиваль, економіка туризму.

 

  Постановка проблеми дослідження. У сучасному світі туризм став однією з високоприбуткових та найбільш динамічних галузей світового господарства. Відомо, що туризм сприяє підвищенню зайнятості населення, розвитку ринкових відносин, міжнародному співробітництву, дозволяє громадянам своєї країни та іноземцям дізнаватись про природну та культурно-історичну спадщину країни і приносить численні грошові надходження у економіку країни, тим самим стимулюючи її розвиток. Гарно організовані події привертають увагу туристів зі всього світу, забезпечуючи великі іноземні інвестиції. Наприклад, всесвітньо відомий німецький фестиваль пива «Octoberfest» щороку відвідує 6,5 мільйонів людей серед яких туристи з інших країн. Також варто відзначити «Evrovision Song Concert», на феєричність якого приїжджають подивитись туристи зі всього світу. Усі ці заходи не тільки залучують кошти у країну, але й надають безліч робочих місць. 

  Наша країна також не відстає, адже за останні десять років в Україні проводились події світового масштабу, та й місцеві події привертають увагу як українців, так іноземців. В Україні центрами подієвого туризму є Київ, Одеса, Івано-Франківськ, Харків, але титул головної атракції отримує Львів, в якому кожного року проводяться більше ніж сто різноманітних культурних заходів. Тому, можна сказати, що дослідження розвитку подієвого туризму Львівської області та його вплив на економіку нашої країни є актуальним.

  Аналіз останніх джерел та публікацій. Дослідженням подієвого туризму загалом займалися такі науковці: А. Алєксандрова, А. Бабкіна, Г. Долженков, О. Костюк, А. Сидор, П. Тищенко та ін [5]. Дослідженням розвитку подієвого туризму у Львівській області увага дослідників не зосереджується.

  Метою статті є визначення особливостей розвитку подієвого туризму у Львівській області та як даний вид туризму впливає на економіку України.

  Виклад основного матеріалу. До видів подієвого туризму відносять: фестивалі, карнавали, паради, святкування; конференції, форуми, симпозіуми, круглі столи; освітні заходи: семінари, тренінги, курси підвищення кваліфікації; спортивні ігри); концерти, покази фільмів, театральні постановки; ювілеї, весілля, торжества; ділові події: виставки, ярмарки, торгівельні шоу, презентації, відкриття підприємств, прийоми, заходи, пов'язані з просуванням торгівельної марки і т. д [6]. У сучасному світі сформувалася ціла індустрія щодо організації подій, яка поділяється за характером події та кінцевою метою. У науковій літературі всі події, що сприяють розвитку подієвого туризму класифікують за наступними напрямами: громадські, мистецькі, політичні, релігійні тощо. Однією із спеціалізацій бізнесу Львівщини традиційно вважається туристична індустрія. Підприємства туристичної індустрії, які переважно надають споживчі і розподільчі послуги, у суспільному виробництві є фундаментальною основою туристичної діяльності не тільки задовольняючи внутрішні потреби туристичного сегмента, а й долучаючись до системи загальнонаціонального і міжнародного поділу праці, що, у свою чергу, забезпечує частку країни у світовому туристичному обміні. Місто Львів має великі ресурси для розвитку подієвого туризму завдяки розвиненій інфраструктурі, вигідним географічним положенням та гарним сполученням з багатьма країнами світу. Також відомо, що місту Львову призначено статус культурної столиці України, тому доцільним є проведення основних культурних заходів, які становлять інтерес для туристів. Отже, слід відзначити головні свята міста та області. Протягом року відбувається 9 міських свят: «Великдень у Львові», Свято Батяра, Фестиваль мистецтв «Літо на Ринку», Фольклорний фестиваль «Етновир», Свято кави «На каву до Львова», «Свято Шоколаду», Львівський міський фестиваль пива, Свято сиру і вина, «Свято Пампуха» [4]. Окрім цього також у Львові проходять й інші фестивалі різноманітної тематики. Але, за даними власного опитування, найбільшу цікавість проявляють такі фестивалі: «Leopolis Jazz Fest» та фестиваль «Захід», яких варто розглянути детальніше.

  Leopolis Jazz Fest (до 2017 року фестиваль носив назву Alfa Jazz Fest) — міжнародний джазовий фестиваль, який щороку у червні проходить у Львові починаючи з 2011 року. Alfa Jazz Fest входить до переліку найбільших джазових фестивалів у Європі. The Guardian включив Alfa Jazz Fest в список найкращих фестивалів Європи. Ініціатором створення фестивалю виступив Михайло Фрідман, бізнесмен, співзасновник компанії LetterOne, Голова Наглядової ради Консорціуму "Альфа-Груп". Титульним спонсором фестивалю до 2018 року виступав "Альфа-Банк Україна", в зв'язку з чим фестиваль носив назву Alfa Jazz Fest. У 2017 році було прийнято рішення про перейменування фестивалю на Leopolis Jazz Fest, що вказує на місце його проведення (Леополіс - одна з стародавніх назв Львова) [2]. Крім концертів джазових музикантів із різних країн світу, під час фестивалю відбуваються джем-сейшени, майстер-класи та автограф-сесії світових зірок джазу. Даний фестиваль відвідали понад 70 000 людей з різних країн. Усі ці люди витрачають у Львові гроші на харчування, екскурсії, проживання, сувеніри та ще купу приємних дрібниць. Ці цифри говорять про культурний Ренесанс в галузі туризму. Все це служить міцною основою для розвитку як культурної екосистеми, так і розвитку економіки.

  «Західфест» — український щорічний музичний фестиваль, що відбувається з 2009 року, який З 2011 року проходить біля села Родатичі Городоцького району. З 2009 року він відбувся у Звенигороді, 2010 — у Старосільському замку (з 21 по 23 серпня), а з 2011 року — на базі відпочинку «Сонячна долина» у с. Родатичах за 40 км від Львова, що було пов'язано з очікуванням більшої кількості відвідувачів порівняно з попередніми роками. З 2014 року проводиться на території відпочинкового комплексу «Чарівна долина» [3]. Метою фестивалю є популяризація української культури, популяризація серед молоді активного відпочинку та розвиток фестивального руху в Україні. Основною відмінністю від всіх інших фестивалів є те, що фестиваль «Захід» проводиться без підтримки спонсорів та політичних, чи будь-яких організацій. Організаторами фестивалю є група молодих ініціативних людей. Не дивлячись на це, фестиваль є одним з улюблених як в Україні, так і за кордоном та спряє розвитку Львівщини та України в цілому.

  Загалом, за даними досліджень «Центру розвитку туризму», у 2017 році Львів відвідали понад 3 мільйона туристів, тоді як у 2015 – 2 млн. З них 67% на культурні заходи. Найчастішими гостями Львова є українці (54%), але й іноземців не бракує (46%) [1]. Топ 5 країн – Польща, Туреччина, Білорусь, Німеччина та США. Якщо ж говорити про українських туристів, то найбільше з Києва, Харкова, Одеси, Дніпра та Запоріжжя. За 2017 рік зросли обсяги до бюджету на 50% від Львівської області.

  Висновки. Варто відзначити, що культурні події є важливою складовою туристичного продукту області. Вони – різноманітні та унікальні, які є цікавими для українців та іноземців. В області проводиться безліч культурних заходів, які приносять прибуток у економіку нашої країни, адже туристи користуються послугами харчування, проживання, атракції тощо. Зважаючи на це, слід вважати за доцільним розвивати подієвий туризм на Львівщині та вивчати особливості його розвитку, тим самим покращувати економічне становище нашої країни.

 

Література:

1. Головне управлiння статистики у Львiвськiй областi. [Електронний ресурс]. Режим доступу:- http://www.lv.ukrstat.gov.ua

2. Офіційний сайт Leopolis Jazz Fest. [Електронний ресурс]. Режим доступу:-https://leopolisjazz.com/ua 

3. Офіційний сайт Західфест. [Електронний ресурс].Режим доступу:-http://zaxidfest.com

4. Офіційний туристичний сайт міста Львова. [Електронний ресурс]. Режим доступу:- http://lviv.travel

5. Павліш Л.В. Торгівля, комерція, підприємництво. - 2013. - Випуск 15. - С.124-128.

6. Тищенко П.В. Теоретичні аспекти та розвиток подієвого туризму регіону. – Науковий вісник Ужгородського університету, 2011