Федосова Алла Юліївна
викладач першої кваліфікаційної категорії
Маріупольський коледж ДВНЗ
«Приазовський державний технічний університет»
м. Маріуполь
Анотація. В статті розглядається практичне вивчення іноземної мови з використанням різних методичних підходів, які спрямованні на підтримання мотивації у студентів. Матеріал представлено з досвіду роботи викладача.
Ключові слова: мова, англійська, переклад, граматика, письмо, аудіювання, Pre-Intermediate, Intermediate, помилки, виправлення, мотивація, знання.
Часто ми робимо помилки, не тільки використовуючи мову, а й вивчаючи її. Наприклад, довго запам'ятовуємо слова, а потім практично відразу їх забуваємо. Або ж, сівши за навчання, швидко втрачаємо мотивацію. Якщо ти відчуваєш, що і з твоїми заняттями англійською щось не те, то рекомендуємо ознайомитися з найпоширенішими помилками у вивченні мови.
Помилка 1: Не повторювати вивчені слова
Цілком природно, що, вивчивши певну кількість слів, ми переходимо до наступного переліку. Вчити нове - цікавіше, ніж повторювати пройдене, оскільки це дає відчуття більшого успіху. Однак для того, щоб нове слово запам'яталося остаточно, його потрібно повторити від 10 до 15 разів. Тому, нехтуючи повторенням, ми швидко забуваємо вивчені слова, а отже, втрачаємо час.
Як виправити: щотижня повторюйте всі вивчені за цей період слова і 10 слів з попередніх тем.
Помилка 2: Невідомо, як підтримувати мотивацію. Вивчення мови багато в чому нагадує заняття спортом. Після Нового року ми біжимо в спортзал, де з ентузіазмом займаємося місяць, після чого мотивація починає зникати.
Як виправити: перш ніж знову братися за вивчення англійської мови, продумайте, як ви підтримуватимете мотивацію впродовж тривалого періоду.
Декілька ідей:
Поставте мету. Наприклад, пов'язану з часом: підготуватися до поїздки закордон влітку, скласти за місяць мовний іспит на певний рівень, самостійно провести наступного року ділову зустріч з іноземцями.
Спілкуватися. Вивчати мову самостійно не означає ізольовано. Тому, спробуйте притягнути другу людину до навчання і порівнюйте ваші результати або відвідуйте розмовні клуби у своєму місті. Не менш корисно для мотивації практикувати англійську мову зі співрозмовниками з інших країн онлайн.
Помилка 3: Вчити слова зі списку на зразок "1000 найпоширеніших слів"
Такі слова вчаться довго, а забуваються швидко. Як виправити: найкраще запам'ятовуються слова, пов'язані з певним сюжетом або асоціацією. Тому лексику слід брати з книг, статей і фільмів, а не вчити набір випадкових слів зі словника або мобільного додатка.
З іншого боку, сучасні програми та онлайн-ресурси дозволяють вчити та відпрацьовувати вибрану лексику за допомогою ігор і цікавих вправ. Це набагато ефективніше та цікавіше, ніж просто вчити список слів із зошита.
Помилка 4: Вивчати граматику тільки за допомогою вправ
Для того, щоб дійсно зрозуміти граматичну тему і правильно її використовувати, треба пройти шість етапів:
- ознайомитися із вживанням в контексті;
- запам'ятати форму;
- розібратися в правилах;
- відпрацювати письмово;
- відпрацювати усно;
- зрозуміти, в яких життєвих ситуаціях використовується.
Тому, зрозуміло, що одних тільки письмових вправ буде мало.
Як виправити: для ефективної роботи над кожним етапом требо скористатися систематизованим планом вивчення граматики та вибіркою ресурсів. З ними ви зможете ефективно опанувати будь-яку граматичну тему.
Помилка 5: Відразу братися за книги та фільми в оригіналі
Деякі з нас, прочитавши "Як вивчити англійську мову за допомогою фільмів, серіалів та книжок» одразу включають «Друзів» в оригіналі або беруть Шекспіра. І відчувають, що мало розуміють. Це може призвести до розчарування та звести нанівець, мотивацію вчити мову.
Як виправити: фільми, серіали та художня література - це не основні, а допоміжні засоби вивчення мови, які повинні відповідати твоєму рівню. Для того, щоб оригінальний матеріал давав користь, ви повинні розуміти 70-80% відсотків слів в ньому. Тому на рівні Beginner слід користуватися підручниками та інтерактивними програмами, на Pre-Intermediate - адаптованої літературою та навчальними серіалами. А ось вже на рівнях Intermediate і вище можна братися за оригінали. Тому для початку радимо пройти тест на знання мови, а потім користуватися матеріалами, які відповідають вашому рівню.
Якщо ви давно вчите мову та маєте достатній словниковий запас, але важко сприймаєте серіали та фільми на слух, то слід приділити більше уваги аудіюванню. Для цього також краще розпочати зі спеціально розроблених для навчання матеріалів, а тільки потім перейти до оригінальних ресурсів.
Помилка 6: Не оцінювати прогрес
Завдяки постійним тестам і іспитам оцінити свій прогрес простіше в школі, університеті та на курсах, чим вивчаючи мову самостійно або з репетитором. Багатьом з нас треба бачити підтвердження свого прогресу в цифрах, щоб підтримувати мотивацію до навчання.
Як виправити: час від часу проходити тест на володіння мовою і перевіряти, чи підвищується ваш рівень.
Помилка 7: Користуватися тільки одним підручником.
До повноцінного вивчення мови входить робота над усіма аспектами мови : читанням, аудіюванням, розмовною мовою, письмом, лексикою, граматикою, вимовою і правописом. Жоден підручник не містить досить матеріалів і вправ для того, щоб пояснити та відпрацювати всі аспекти.
Як виправити: починаючи з рівня Pre-Intermediate, слід мати не менше одного окремого джерела для вивчення кожного з аспектів.
Помилка 8: Вчитися з нецікавих матеріалів
Зовсім не обов'язково вчити англійську мову з нудних перевидань радянських підручників на зразок тих, які часто дають в школі та в університеті.
Як виправити: якщо вам нецікаво вчитися, то треба змінити навчальний матеріал. Є безліч інтерактивних матеріалів, відео, ігор і програм. При правильно організованому курсі навчання, зайняття буде не лише цікавим, але й ефективним.
Помилка 9: Працювати тільки над одним мовним аспектом
Багато хто з нас скаржиться, що в школі працювали над граматикою, письмом і читанням, а в результаті зовсім не навчилися слухати та розмовляти.
Як виправити: не припускайтеся такої помилки, вивчаючи мову самостійно. Виділяйте час на розвиток усіх восьми аспектів вивчення мови.
Помилка 10: не знайти, де використовувати мову поза навчанням
Іноді ми витрачаємо на вивчення мови немало часу і грошей, і коли опиняємося за кордоном або розпочинаємо розмову з іноземцями, губимося. Часом забуваються прості слова або ми робимо елементарні помилки, а то і взагалі не наважуємося заговорити. Деякі помічають, що не розуміють інших або вони не розуміють його.
Як виправити: окрім плану навчання, слід продумати, де ви зможете "протестувати" свою мову. Наприклад: відправитися в подорож, провести екскурсію іноземним туристам, прийняти гостей з інших країн. Намагайтеся вибирати ситуацію, де доведеться трохи напружитися, але вам не повинно бути занадто складно або некомфортно.
Для початківців "мовним викликом" може бути здійснення покупок або пояснення дороги іноземцям. На рівні Intermediate завдання повинне буде складніше: підтримати розмову в англомовній компанії або написати відгук на фільм. Для Advanced - провести скайп-конференцію з іноземними партнерами або написати статтю. Запам’ятайте! Ніщо так не сприяє вашої мотивації та подолання психологічного бар'єра, як використання мови за межами класної кімнати.