Оленець Світлана Юріївна

Викладач кафедри медичної інформатики, медичної та біологічної фізики

Вищий державний навчальний заклад «Українська медична стоматологічна академія», Україна, м.Полтава

Мамаєва Людмила Євгенівна

Студентка 2-го курсу медичного факультету

Вищий державний навчальний заклад «Українська медична стоматологічна академія», Україна, м.Полтава

 

  У медичній статистиці сучасні інформаційні технології застосовуються на кожному етапі розробки і проведення спостережень, а саме: при розробці форм, формуванні плану вибірки, збору і введенні даних, їх обробці та аналізі, а також наданні інформації користувачеві. 

  Програми комп’ютерної обробки статистичних даних поділяють на професійні, напів-професійні і спеціалізовані. Професійні пакети володіють значною кількістю методів аналізу даних, напів-професійні – мають універсальні функції, а спеціалізовані пакети орієнтуються лише на вузьку область аналізу. 

  Дана стаття має на меті ознайомити читача з існуючими сучасними програмними додатками, що використовуються для обробки та аналізу результатів медико-біологічних досліджень.

  Найбільш популярним додатком для роботи зі статистичними даними є MS Excel. Це табличний процесор з математичними можливостями та статистичними функціями. Цей додаток впорається із задачею накопичення даних, виконанням проміжних обчислень та побудовою нескладних діаграм. Однак він не має засобів для побудови якісних наукових графіків. Тому краще статистичний аналіз даних виконувати в програмах, що призначені саме для таких цілей. Наприклад, можна скористатися макрос-додатком XLSTAT-Pro для MS Excel який, у який вбудовано більше 50 статистичних функцій.

  STADIA. Це вітчизняний додаток. Він включає в себе усі необхідні функції для роботи та аналізу статистичних даних. Проте функціональні можливості програми практично не змінилися з 1996 року, а тому графіки та діаграми, побудовані з допомогою додатку, виглядають архаїчно. Колірне співвідношення (червоний шрифт на зеленому фоні) втомлює при тривалій роботі.

  SPSS. Використовується найчастіше для статистичної обробки даних. Відрізняється гнучкістю та потужністю. Додаток може бути використаним для різних видів статистичних розрахунків у біомедицині. Є у наявності русифікована версія SPSS 12.0.2 для Windows. Також 2002 року Київським видавництвом «Діасофт» було видано підручник про SPSS під назвою «SPSS 10: Мистецтво обробки інформації. Аналіз статистичних даних і відновлення прихованих закономірностей».

  STATA. Професійний статистичний програмний пакет, що може бути використай у біомедичних цілях. Є одним із найпопулярніших додатків серед освітніх та наукових установ США. Для користувачів  системи видається спеціальний журнал. Недоліком додатку є те, що немає можливості використання демо-версії.

  STATISTICA. Виробником програми є фірма StatSoft Inc. (США), котра працює на ринку статистичних додатків починаючи з 1985 року. STATISTICA вміщує у собі значну кількість методів статистичного аналізу (більш ніж 250 функцій), що об’єднані  спеціалізованими статистичними модулями. Даний додаток не є складним в освоєнні, а тому може бути рекомендований для різних біомедичних досліджень. На сьогоднішній день випущена сьома версія. Також пропонується повністю русифікована 6-а версія програми. Сам пакет STATISTICA описаний в декількох книгах, одна з яких, для медичних працівників: О.Ю. Реброва «Статистичний аналіз медичних даних. Застосування пакета прикладних програм STATISTICA.»

  JMR. Додаток лідирує на ринку обробки та аналізу статистичних даних. Реалізує цей додаток SAS Institute. Однак особливих переваг для медико-біологічної статистики цей програмний продукт не має.

  NCSS. Програма вийшла на ринок 1981 року та розрахована на непрофесіоналів в області статистичної обробки. Інтерфейс системи дещо незвичний у використанні, однак усі дії супроводжуються підказками. Доступна також демо-версія NCSS 11. 

  SYSTAT. Зазначений додаток призначений для персональних комп'ютерів. Компанія Systat Software має у доробку досить популярні пакети SigmaStat і SigmaPlot, які є відповідно, програмою побудови діаграм (SP) та програмою статистичної обробки (SS). Можна використовувати у комплексі, що дозволяє не лише статистичну обробку а і візуалізацію даних. 

  STATGRAPHICS PLUS. Ця статистична програма є досить потужною, адже містить у собі більше 250 статистичних функцій. Остання доступна версія - 5.1. Є можливість ознайомлення з допомогою демо-версії. Додаток є досить популярним у вітчизняних дослідників.

  MINITAB 14. Є у наявності демо-версія програми, яка працює 30 днів. Даний програмний пакет досить зручний у роботі, має гарний інтерфейс, та реалізує можливості візуалізації результатів роботи.

  PRISM. Додаток створений спеціально для біомедичних цілей. Має зрозумілий інтерфейс, що дозволяє швидко проаналізувати дані та побудувати якісні графіки. Додаток включає основні статистичні функції. Однак програма не може повністю замінити серйозні статистичні пакети. 

  В даний час у мережі Інтернет доступно багато ресурсів, присвячених статистичній обробці даних. Один із них – це статистичний портал, створений за сприяння В. П. Боровикова, автора книг з програмного пакету STATISTICA. На якій програмі зупинити свій вибір? Безумовно, дороговизна програм не дозволяє їх змінювати. Тому має сенс спробувати демо-версію тієї чи іншої програми, розібратися з її можливостями, а потім робити остаточний вибір. 

  Що стосується можливих рекомендацій, то вони наступні:

  1) якщо потрібен потужний, загальновизнаний пакет з простим і зрозумілим навіть початківцям інтерфейсом, краще скористатися SPSS;

  2) для початківців і професіоналів, яким потрібна підказка і допоміжна література російською мовою, можна рекомендувати STATISTICA. Це потужна програма з професійними можливостями;

  3) для невибагливих користувачів, які обмежуються у своїх дослідженнях стандартними статистичними методами, можна рекомендувати англомовну програму Prism. 

  Одним з обов'язкових етапів роботи із науковим дослідженням є статистичний аналіз даних. Але тривалий час його могли використовувати тільки фахівці, так як це вимагало серйозної попередньої підготовки. На сьогодні ми маємо безліч доступних і зручних у використанні програмних додатків, що мають змогу у цьому допомогти. Тому не обов’язково мати математичну підготовку. Досить оперувати статистичними поняттями і вміти доцільно вибирати метод аналізу. 

ЛІТЕРАТУРА

1. Герасевич В. А. Современное программное обеспечение для статистической обработки биомедицинских исследований / В. А. Герасевич, А. Р. Аветисов // Медицинский журнал. – Минск : Белорусский государственный медицинский университет. – 2005. – № 1.